Psychoterapia dzieci, młodzieży i dorosłych
Poznań, ul. Strzelecka 32/4

Psychoterapia dzieci

 

Psychoterapię dziecka zawsze poprzedzają spotkania konsultacyjne z obojgiem rodziców. Podczas konsultacji dokładnie omawiamy problem, wyniki badań (jeśli dziecko było konsultowane u innych specjalistów) i ustalamy dalszy plan działania.

W przypadku trudności dziecka, w rozwiązanie problemu zaangażowana powinna być cała rodzina. Dlatego oprócz spotkań z samym dzieckiem (lub z dzieckiem i towarzyszącym mu rodzicem) proponuje także spotkania o charakterze konsultacyjno - doradczym z samymi rodzicami oraz spotkania rodzinne.

Formy pracy z dzieckiem dostosowane są do jego zainteresowań, temperamentu, okresu rozwojowego oraz rodzaju trudności. Najczęściej sięgam po rysunek i inne formy pracy plastycznej, zabawy z pacynkami, pluszakami czy figurkami, wykorzystuje także bajki terapeutyczne (czasami sama pisze bajkę dla konkretnego dziecka), opowiadam lub wspólnie tworzę z dzieckiem terapeutyczne opowieści. Proponuje także zabawy ruchowe, gry, odgrywanie ról oraz różne formy pracy z wyobraźnią.

Wielu rodziców zastanawia się jak przygotować dzieci do spotkania z psychologiem i jak w prostych słowach wytłumaczyć czym jest psychoterapia.

Kluczem do dobrego przygotowania dziecka jest szczerość i pozytywne nastawienie rodziców. Dzieciom wystarczy proste wyjaśnienie celu spotkania (np chcemy, żebyś poznał panią, która pomogła już wielu dzieciom, które miały ten sam problem, co ty: miały w nocy koszmary/ moczyły się w nocy/ za mocno się złościły. Mamy nadzieję, że razem uda nam się wymyślić, jak ci pomóc). Psychologa można przedstawić jako osobę, która pomaga dzieciom, które są smutne, złoszczą się, boją czegoś za bardzo albo mają inne kłopoty (np.  zdarzył im się wypadek, pogryzł pies albo straciły ważną osobę) i która sprawia, że dzieci znów odzyskują radość, ochotę do zabawy, nauki czy spotkań z innymi dziećmi. Psychoterapia natomiast to takie spotkania, na których poprzez zabawę, rozmowę czy rysowanie można poradzić sobie ze swoimi kłopotami. Dziecku na pewno będzie raźniej, gdy zabierze ze sobą ulubiona zabawkę czy misia.

 

12 lutego 2020

Psychoterapia młodzieży

 

Psychoterapia młodzieży również rozpoczyna się  od konsultacji psychologicznych. Ze względu na specyfikę okresu dorastania, na pierwsze spotkanie może zostać zaproszona cała rodzina lub oboje rodzice z nastolatkiem, którego dotyczy problem. Szczegóły ustalam indywidualnie podczas rozmowy telefonicznej z rodzicami. Nie podejmuje się pracy z nastolatkiem bez wiedzy jego rodziców.

Psychoterapia w przypadku młodzieży, podobnie jak w przypadku dzieci, również wymaga współpracy z rodzicami. Rozmowy psychologiczne mogą toczyć się z samym nastolatkiem, tylko z jego rodzicami, z całą rodziną lub z ze wszystkimi osobami, których dotyczy problem.

Formy pracy dostosowane są oczywiście indywidualnie do osób biorących udział w spotkaniu i poruszanych tematów i obejmują m.in: rozmowę, psychodramę, pracę z symbolami, obrazami, rysunkiem, wyobraźnią oraz pracę z ciałem.

Psychoterapia dorosłych

 

Psychoterapię osób dorosłych prowadzę w settingu indywidualnym. W uzasadnionych przypadkach zapraszam na spotkanie partnera lub inne osoby zaangażowane w problem.

Pierwsze spotkania służą rozpoznaniu problemu i ustaleniu celu pracy. Następnie wspólnie z klientem poszukujemy rozwiązań, sposobów, które mają doprowadzić do trwałej zmiany w życiu klienta lub złagodzić aktualne cierpienie. Wykorzystuje do tego różne metody zadawania pytań i prowadzenia rozmowy ( w tym także rozmowy z wyimaginowanymi ważnymi częściami klienta), pracę z genogramem i ustawieniami, metafory, symbole, obrazy, historie czy rysunek.

psychoterapia dzieci
psychoterapia młodzieży
psychoterapia poznań

Aleksandra Gronowska

Psycholog, Psychoterapeuta